صفرشویی ماشین چیست و شامل چه قسمت‌هایی از خودرو می‌شود؟

پس از استفاده طولانی مدت از خودرو، فضای داخل کابین آن به دلایل مختلفی از جمله آلودگی‌های محیطی، استعمال سیگار و استفاده مداوم، دچار آلودگی‌ها و بوی نامطبوع می‌شود که با کارواش متداول و نظافت داخل خودرو، برطرف نمی‌شود؛ زیرا این کثیفی‌ها و آلودگی‌ها به مرور زمان، وارد بافت اجزای کابین خودرو شده و با این سادگی‌ها پاک نمی‌شوند. بنابراین برای رفع آن به یک تمیزکاری عمقی (Deep Cleaning) که اصطلاحاً به آن صفرشویی گفته می‌شود، نیاز است تا با انجام آن تمام این آلودگی‌ها از خودرو پاک شده و داخل کابین شبیه به کابین یک خودرو صفر کیلومتر شود.

به عبارت ساده، می‌توان گفت صفرشویی، به معنای تمیز کردن خودرو از بالا تا پایین، با استفاده از ابزارهای مخصوص و تخصصی است.

قسمت هایی از خودرو که صفرشویی می‌شوند عبارت‌اند از:

رینگ ها و شلگیرها، موکت کف کابین و صندوق عقب، صندلی‌ها، داشبورد و رودری، سقف، موتور و دریچه‌ها؛ که با توجه به نیاز و درخواست شما، بعضی از بخش‌ها قابل حذف می‌باشند.

مراحل انجام صفرشویی خودرو به شرح زیر می‌باشد:

  1. صفرشویی رینگ‌ها و شلگیرها‌ :
    در این مرحله، رینگ‌ها جهت صفرشویی مجزا با مواد رینگ شوی و بخار شوی، باز می‌شوند. شلگیرها، دیسک‌ها و کلیپرها نیز در این مرحله از صفرشویی، به صورت کاملاً دقیق شسته می‌شوند.
  2. صفرشویی موکت کف خودرو و صندوق:
    به منظور دسترسی بهتر جهت نظافت و صفرشویی موکت کف، صندلی‎های کابین باز می‌شوند. پس از باز کردن صندلی‌ها، با استفاده از جاروبرقی صنعتی، گرد و خاک کف خودرو به صورت سطحی تمیز می‌گردد. برای تمیز شدن عمقی موکت، با استفاده از فرچه‌های زبر و نرم، خاکی که داخل بافت موکت نفوذ کرده بیرون کشیده شده و به وسیله جاروبرقی تمیز می‌شود. پس از جمع‌آوری خاک کف کابین، مواد صفرشویی بر روی موکت اسپری شده و به وسیله فرچه‌ها، موکت کف تمیز می‌گردد. سپس به وسیله دستگاه وکیوم، مواد صفرشویی از عمق بافت موکت کف کابین کشیده می‌شود و این مرحله تا زمانی که مواد صفرشویی تمیز از دستگاه خارج شود، ادامه پیدا می‌کند؛ که در واقع این به معنای تمیز شدن موکت کف کابین می‌باشد.
  3. صفرشویی صندلی:
    در صورتی که صندلی‌ها پارچه‌ای باشند، پس از پاشش مواد صفرشویی و استفاده از فرچه‌ها، کثیفی داخل بافت صندلی به وسیله دستگاه وکیوم تمیز می‌شود و در صورتی که صندلی‌ها چرمی باشند، از کف غلیظ مواد مخصوص پاک کننده چرم و فرچه‌های زبر و نرم استفاده می‌شود تا صندلی‌ها جرم‌زدایی شوند.

5. صفرشویی سقف:
برای صفرشویی سقف ماشین، از دستگاه تورنادوگان استفاده می‌شود. این دستگاه مجهز به مخزنی است که در آن مواد صفرشویی ریخته می‌شود و مکانیزم آن به گونه‌ای است که با فشار هوای قوی کار می‌کند و مواد صفرشویی را به وسیله هوا، بر روی ناحیه مدنظر پخش کرده و کثیفی را از داخل بافت نمد یا موکت خارج می‌کند. بافت سقف در این روش آسیب نمی‌بیند؛ چرا که مانند روش‌های سنتی، به کشیدن دستمال یا فرچه نیازی نمی‌باشد.

6. موتورشویی:
پس از پوشاندن قطعات و سوکت‌های برقی، بر روی موتور خودرو مواد مخصوص موتورشویی اسپری می‌شود. وظیفه مواد موتورشوی، رقیق کردن چربی‌ها و روغن موجود بر روی اجزای موتور می‌باشد. پس از آن مجدداً به وسیله دستگاه تورنادورگان، مواد تمیز کننده با فشار کم هوا بر روی اجزای موتور پخش می‌شود تا کثیفی‌هایی که در مرحله اول از سطح موتور جدا نشده‌اند، جدا شوند. سپس به وسیله فرچه‎های دیتیلینگ با سایزهای مختلف، در قسمت‌هایی که دسترسی محدودی دارند تمیزکاری انجام می‌شود و بعد از آن به وسیله بخار و دستمال، مواد موتورشوی آغشته شده به چربی‌های اجزای موتور، تمیز می‌گردند تا موتور هم حدالامکان به حالت اولیه و صفر خود باز گردد. در پروسه موتورشویی، نباید از آب با فشار مستقیم استفاده شود.

7. تصفیه هوای داخل کابین و قسمت تهویه خودرو
در این خدمت از دستگاهی استفاده می‌شود که هوای داخل فضای کابین و سیستم تهویه خودرو را تصفیه کرده و بوی نامطبوع فضا و باکتری‌ها را از بین می‌برد. پس از آن که داخل دریچه‌ها و فضای داخل کابین از بخار استفاده شد، دستگاه تصفیه داخل کابین خودرو قرار می‌گیرد و لازم است خودرو مدت زمان کوتاهی همراه با سیستم تهویه روشن بماند تا عملیات تهویه انجام شود.

خدمات صفرشویی به تمام کسانی که خودروی کارکرده دارند، به کسانی که می‌خواهند خودروی خود را بفروشند و یا کسانی که خودروی جدیدی خریداری کرده‌ و می‌خواهند از تمیزی خودروی خود لذت ببرند، توصیه می‌شود.

اگر شما نیز به خدمات صفرشویی نیاز دارید، می‌توانید روی ما حساب کنید؛ زیرا تکنسین‌های مدوسا، افراد حرفه‌ای و آموزش دیده‌ای هستند و می‌توانند خودروی شما را در کوتاه ترین زمان ممکن تمیز کرده و روی آن برق بیندازند.

نظر مشتریان

 بهترین خدمات دیتیلینگ و صفرشویی را  گرفتند.  هم خدمات عالی بوده همیشه و  هم برخورد پرسنل بسیار فوق العاده بوده. من به شدت راضی هستم.

اشکان رشدیه

مدت زیادی هست که مشتری مجموعه مدوسا هستم و همیشه عالی بودن و مخصوصا به عنوان صفرشویی و صافکاری PDR به دیگران معرفی کردم و همیشه معرفی خواهم کرد..

علیرضا بخشی

به عنوان مجموعه ای که خدمات ارزنده ارائه میده همیشه به دوستان و آشنایانم معرفی می‌کنم.

مجید محسنی

ما به خودرو شما خدمات ویژه ارائه می‌دهیم